Mikołajki

Mikołajki dysponują doskonałą bazą noclegową, z licznymi udogodnieniami i atrakcjami dla swoich gości. Popularne są domki nad jeziorem Mikołajki, które chętnie wybierają rodziny z dziećmi. Poza Jeziorem Mikołajskim w pobliżu znajduje się kilka innych, w tym największe w Polsce – Śniardwy, ale także: Łuknajno, Gardyńskie, Lisunie, Majcz Wielki, Płociczne, Głębokie, Inulec, Zełwążek, Jorzec, Tałty i Tałtowisko.

Co ciekawe wiosną budząca się do życia natura, kwitnące drzewa owocowe, zielone lasy napawają optymizmem i pozytywną energią, dlatego też powstaje coraz więcej domków całorocznych. Mazurskie miejscowości przyciągają turystów na letni wypoczynek i noclegi nad jeziorem. Przystań w Mikołajkach i cała marina jest doskonale przygotowana i zaopatrzona. Tu także znajdują się ścieżki rowerowe, połączone i wytyczone przez ciekawe wioski, czasem wzdłuż jezior, z pięknymi widokami.

Świetnie przygotowana marina pozwala aktywnie wypocząć nad jeziorem, można wypożyczyć jacht, żagle, skuter itp. Atrakcjami turystycznymi są rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno oraz Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach. Odbywają się tu także ciekawe imprezy, które przyciągają turystów z całego kraju. Ciekawostką jest wizyta w całorocznym torze saneczkowym na terenie hotelu Gołębiewski. Mikołajki noclegi chętnie wybierają rodziny, dla dzieci dostępne są liczne atrakcje m. in. Aquapark. W ogóle miasteczko uznawane jest za żeglarską Stolicę Polski. Doskonale przygotowane miejsca noclegowe takie jak całoroczne domki Mikołajki, Mikołajki apartamenty, domki letniskowe, hotele czy kwatery prywatne wraz z dostępem do jeziora czy rowerami i sprzętem wodnym.

Ciekawymi zabytkami, które warto zobaczyć są:
1. klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pw. Świętej Trójcy projektu Schinkla z 1842, z drewnianymi emporami, sklepieniem kolebkowym z kasetonami, oraz wieżą z 1880,
2. neogotycki kościół rzymskokatolicki Matki Boskiej Różańcowej wzniesiony w 1910 r. jako Ewangelicki Dom Ludowy,
3. młyn z pocz. XX w.,
4. kamienice i domy z XIX i XX w.,
5. cmentarze ewangelickie