Skrzyczne Szczyrk

Szczyrk stanowi doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek o każde porze roku. Doskonała baza noclegowa oraz liczne atrakcje przyciągają turystów z całej Polski. Popularne Szczyrk noclegi blisko wyciągu w sezonie zimowym to najczęściej wybierane miejsca noclegowe w mieście. Największą atrakcją w Szczyrku jest szczyt Skrzyczne, który jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego – 1 257 m n.p.m. Na jego wierzchołku znajduje się dość charakterystyczny masz RTV o wysokości 87 m. Ponadto znajduje się tu schornisko PTTK oraz taras widokowy.
Ciekawostką jest fakt, że Skrzyczne należy do Korony Gór Polski. Na jej szczyt możemy dostać się dwuodcinkową, czteroosobową koleją linową. Pierwszy odcinek Szczyrk-Jaworzyna mierzy 1592 m długości, drugi: Jaworzyna-Skrzyczne 1181 m. Do dyspozycji gości są również dwa wyciągi narciarskie: Doliny II o długości 540 m (C10) oraz Doliny III (C11) o długości 1152 m.
Na szczyt prowadzą także 2 szlaki turystyczne:

  1. Szlak zielony 5 km, (od ul. Leśnej w Szczyrku, przez Halę Jaworzyna), którego pokonanie określane jest na 2 godziny 35 minut oraz
  2. Szlak niebieski 4,9 km (od ul. Uzdrowiskowej w Szczyrku, również przez Halę Jaworzyna), określany na 2 godziny 30 minut.
    W sezonie zimowym Skrzyczne stanowi raj dla narciarzy i snowboardzistów. Dostępne są trasy narciarskie o różnym stopniu trudności:
    Trasa ONDRASZEK – Skrzyczne-Jaworzyna – jest najłatwiejszą trasą o długość 3200 m.
    Trasa WIDOKOWA – Jaworzyna-Doliny – dolna stacja kolei linowej jest bardzo łatwa, jej długość wynosi 2300 m.
    Trasa KASKADA – Skrzyczne-Jaworzyna również dolna stacja kolei linowej, jest to trasa trudna, odcinkami bardzo trudna o długości 3100 m.
    Trasa FIS – Skrzyczne-Doliny Dunacie, Szczyrk stacja dolna należy do trudnych tras, posiada licencje Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS na przeprowadzanie wszelkich zawodów w narciarstwie alpejskim, jej wynosi długość 3200 m.
    Warto wiedzieć, że nazwa góry Skrzyczne lub Skrzycznia pochodzi od skrzeczenia żab, które według podania przytoczonego przez wójta żywieckiego Andrzeja Komonieckiego w „Dziejopisie Żywieckim” z XVIII wieku, licznie zamieszkiwały staw istniejący między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.