Najciekawsze atrakcje w Szczyrku

Szczyrk jest bardzo popularnym miastem znajdującym się w paśmie Beskidu Śląskiego. Miasto leży na wysokości pomiędzy 470 a 1257 m n.p.m., w dolinie Żylicy. Najwyższym szczytem a zarazem miejscem wielu atrakcji jest Skrzyczne, który należy do Korony Gór Polski. Na szczycie znajduje się schronisko PTTK Skrzyczne, ścianka wspinaczkowa, boisko, basen dla dzieci oraz strzelnica (z wiatrówki i łuku). Na zboczach Skrzycznego znajdują się trasy narciarskie, a można tam dostać się oczywiście koleją krzesełkową oraz szlakiem pieszym. Miłośnicy narciarstwa i snowboardu będą mieli gdzie poszaleć, a na początkujących czekają instruktorzy, można również wypożyczyć sprzęt.
Kolejną atrakcją są właśnie szlaki piesze, które latem przyciągają tysiące turystów z całej Polski; są to m.in.:

  1. Zielony ze Szczyrku Centrum przez przełęcz Becyrek – 2:15 h, z powrotem 1:40 h
  2. Niebieski ze Szczyrku Centrum przez halę Jaworzyna – 2:25 h, z powrotem 1:45 h
  3. Czerwono-niebieski z Buczkowic przez Siodło pod Skalitem – 3:20 h, z powrotem 2:30 h
  4. Czerwono-zielony na przełęcz Salmopolską przez Malinowską Skałę – 2:15 h, z powrotem 3 h
  5. Żółty Szczyrk Centrum – Szczyrk Biła – Przełęcz Karkoszczonka – Brenna Bukowa
  6. Niebieski Ostre – Skrzyczne – Szczyrk Centrum – Schronisko PTTK na Klimczoku – Bystra – Wilkowice
    Fajnymi szczytami w pobliżu noclegi Szczyrk są Malinowska Skała, Magura oraz Klimczok. Warto także udać się na Przełęcz Salmopolską w okolicach Szczyrku, powszechnie nazywana Białym Krzyżem. Przełęcz Salmopolska znajduje się na wysokości 934 m n.p.m. i stanowi świetny punkt widokowy. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich przy Centralnym Ośrodku Sportu jest największą i najciekawszą atrakcją Szczyrku, można śmiało powiedzieć, że jest to wizytówka miasta. Znajduje się tu skocznie narciarskie, kryta pływalnia ogólnodostępna, hala widowiskowo-sportowa, boisko sportowe ze sztuczną nawierzchnią, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej, centrum odnowy biologicznej, stadion lekkoatletyczny. Szczyrk nastawiony jest na aktywny wypoczynek, dlatego utworzono tu Centrum Rekreacji, gdzie latem mieści się crossowy tor rowerowy a zimą trasy narciarstwa biegowego. Dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu umożliwia uprawianie narciarstwa biegowego zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z narciarstwem jak i zaawansowanym narciarzom. Atutem jest fakt, że trasy te spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz Polskiego Związku Kolarskiego, co umożliwia rozgrywanie zawodów dla dzieci i młodzieży, jak również najwyższej rangi zawodów międzynarodowych w biegach i kolarstwie. Wyjątkową atrakcją jest skocznia narciarska „Skalite”. Powstała ona tuż przed wojną w 1937 roku. Oczywiście została ona unowocześniona z dobudowanymi dwiema skoczniami obecnie pozwala na organizację najważniejszych zawodów o randze krajowej i międzynarodowej.
  7. Wybierając noclegi Szczyrk warto zobaczyć Zabytkowe Sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Kościół liczy ponad 200 lat i stanowi najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w mieście. Ciekawostką jest, że w 2011 roku kościół został podniesiony do godności Sanktuarium. Mieszkańcy i turyści chętnie spędzają czas na Placu Św. Jakuba, który znajduje się w centrum miasta. Znajduje się tu fontanna, plaża trawiasta, ławeczki, stojaki na rowery, ścieżka pieszo – rowerowa przy Żylicy. Miejskie Centrum Kultury w Żywcu jest świetnym miejscem promującym miasto, odbywają się tu ciekawe imprezy, koncerty w amfiteatrze „Skalite”.
  8. Szczyrk noclegi domki i jego atrakcje czekają na turystów o każdej porze roku, dzięki doskonale rozwiniętej bazie noclegowej można spędzić tu wyjątkowe chwile, wakacje czy ferie z pewnością będą udane.