Kaplica Czaszek w Kudowie Zdrój

Ciekawym miejscem w Kudowie Zdrój jest wybudowana w stylu barokowym Kaplica Czaszek z 1776 roku. Jest to jedno z trzech takich obiektów znajdujących się w Europie. Ściany i sufit kaplicy wyłożono trzema tysiącami czaszek i piszczeli. W piwnicy pod podłogą znajduje się jeszcze 21 tysięcy czaszek wypełniających ją do wysokości ok. 2 metrów.
Założycielem kaplicy był proboszcz Wacław Tomaszek. To właśnie z inicjatywy księdza Tomaszka zebrano w rejonie Kudowy, Dusznik i Polanicy Zdroju czaszki i kości zmarłych na cholerę w czasie epidemii panującej w okresie wojny (1618-1648) i zabitych w czasie wojen śląskich, z (1756-63).

W kaplicy znajduje się również murowana dzwonnica z 1603 roku ozdobiona z płytek łupku oraz tarczami zegarowymi. Dalej znajduje się kościół św. Bartłomieja z XVII wieku. Kościół wzniesiony jest na planie krzyża, w środku zobaczyć można barokowy ołtarz, wiele figur świętych oraz freski znajdujące się na suficie. Za kościołem znajduje się cmentarz z grobami ludzi „różnych kultur”(Czech, Niemiec i Polaków), którzy zamieszkiwali te ziemie.
Jak to mówią, w życiu pewne są tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki. Wyjątkowo dojmujące spotkanie twarzą w twarz z tą pierwszą czeka na terenie parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czermnej pod Kudową-Zdrojem. W przykościelnej kapliczce na obecnych spogląda ok. 3 tysiące prawdziwych, ludzkich czaszek. To jedno z trzech tego typu miejsc w całej Europie.

Ściany i sufit pomieszczenia wyłożone są również piszczelami, a w krypcie spoczywają kolejne dziesiątki tysięcy kości. Nigdy nie przeprowadzono dokładnego spisu. Szczątki zebrane w podziemiach, siłą rzeczy niekonserwowane, z czasem obracają się w proch. W latach ’70 wystarczyło podnieść klapę, by kości znalazły się w zasięgu ręki. Aktualnie, potrzebna byłaby solidnej długości drabinka.

Świątynia stanowi zbiorowy grobowiec ok. 20-30 tysięcy ofiar wojny trzydziestoletniej (1618-1648) i wojen śląskich (1740-1742, 1744-1745, 1756-63), a także towarzyszących tym konfliktom epidemii chorób zakaźnych – przede wszystkim cholery.

Budowę kapliczki rozpoczęto w 1776 z inicjatywy miejscowego proboszcza, Wacława Tomaszka. Duchowny pewnego dnia ujrzał, jak psy rozkopują ziemię pod starą kościelną dzwonnicą. W płytkim dole ujrzał ludzkie szczątki. Razem z kościelnym J. Schmidtem i grabarzem J. Langerem zaczął wydobywać je na powierzchnię. Ksiądz, być może zainspirowany rzymskimi katakumbami, postanowił wybudować stosowniejsze miejsce pochówku.

Tomaszek przez blisko 20 kolejnych lat gromadził w Czermnej kości z anonimowych, zbiorowych mogił rozsianych po najbliższej okolicy i całym regionie. Kości, po oczyszczeniu, wybieleniu i zakonserwowaniu, trafiały do kapliczki. Układanie ich na ścianach i suficie trwało ok. 8 lat. Ostatnie ludzkie szczątki trafiły do środka w 1804 roku.

W szklanej gablocie (przed laty na ołtarzu) wyeksponowano szczególnie istotne szczątki. Są to m.in. czaszki: księdza Tomaszka, grabarza Langera, sołtysa Czermnej Martinca (rozstrzelany za pomoc wojskom austriackim w czasie wojny siedmioletniej) i jego żony. Warto zwrócić uwagę na odmiennie zbudowaną czaszkę Tatara (prawdopodobnie najemnika), czaszki z widocznymi obrażeniami zadanymi bronią białą, kości z widocznymi zmianami chorobowymi, źle zrośnięte kończyny oraz kość udową 2-metrowego żołnierza (prawdopodobnie Szweda).

W Kaplicy Czaszek w Czermnej obowiązuje zakaz robienia zdjęć. Przed wejściem należy też zadbać o odpowiedni dla takiego miejsca strój. Zwiedzanie, wraz z wysłuchaniem nagrania o historii kapliczki, trwa ok. 15 minut.

Kaplica Czaszek w Kudowie Czermnej to mała barokowa kapliczka. Kaplica Czaszek to wielki zbiorowy grobowiec, w związku z tym prosimy zwiedzających o pełne szacunku zachowanie i stosowny strój. Ściany kaplicy wyłożone są bielonymi i impregnowanymi kośćmi i czaszkami ludzkimi, pod podłogą również spoczywają szczątki ludzkie.

Kaplica powstała w XVIII stuleciu z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka. Odnalazł on dużą ilość szczątków ludzkich będących prawdopodobnie pozostałością po licznych konfliktach (np wojna 30-to letnia) i epidemiach które nawiedzały te tereny. Prace nad urządzaniem kaplicy trwały do 1804 roku. Kości księdza zgodnie z jego wolą również znajdują się w kaplicy.

Raz do roku, o północy z 14 na 15-go sierpnia w Kaplicy Czaszek odprawiana jest Msza św. za tych, którzy w niej spoczywają, a także za wszystkich, którzy umarli wskutek długich i nieuleczalnych chorób, lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków.

Kudowa Zdrój noclegi to świetne miejsce również do zwiedzania Gór Stołowych.

Kudowa Zdrój to piękne miasto uzdrowiskowe położone w Sudetach, w pobliżu granicy z Czechami. W okolicy znajdują się liczne atrakcje turystyczne, takie jak malownicze szlaki turystyczne, zabytkowe kościoły, piękne parki krajobrazowe oraz liczne wody mineralne. W Kudowie Zdrój można znaleźć wiele różnych noclegów, które są dostępne w różnych standardach i cenach.

Oto kilka opcji noclegowych, które można rozważyć podczas pobytu w Kudowie Zdrój:

Kudowa Zdrój pokoje gościnne – to przytulne pokoje zlokalizowany w cichej i spokojnej części miasta. Oferują pokoje w różnych standardach oraz dostęp do sauny i jacuzzi.

Kudowa Zdrój apartamenty – to stylowe apartamenty zlokalizowany w centrum miasta. Oferuje komfortowe pokoje, w tym z aneksem kuchennym oraz bezpłatny dostęp do WiFi.

Kudowa Zdrój hotele– to tradycyjne lub nowoczesne hotele zlokalizowany w zabytkowej części miasta. Oferuje przytulne pokoje w stylu rustykalnym oraz restaurację serwującą dania kuchni czeskiej i morawskiej.

Kudowa Zdrój domki to całoroczne lub letniskowe domki w Kudowie zlokalizowany na skraju lasu, w cichej i spokojnej okolicy. Oferuje pokoje w różnych standardach, z basenem oraz dostęp do sauny i jacuzzi.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który nocleg w Kudowie Zdrój jest najlepszy – wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Warto zwrócić uwagę na lokalizację, standard pokoju oraz dostępność dodatkowych udogodnień, takich jak basen, spa czy sauna, przed dokonaniem rezerwacji.